Współpraca w związkach i stowarzyszeniach


Czwórmiasto


W kwietniu 2019 roku miasta Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Sandomierz oraz Nisko nawiązały porozumienie w wyniku którego ustanowione zostało tzw. Czwórmiasto. W ramach tej współpracy w 2020 roku odbyło się wydarzenie Sandomierz Fashion Street, które połączyło wiele różnych instytucji oraz samorządów leżących na granicy dwóch województw w ramach idei Czwórmiasta i partnerstwa lokalnego.


Sandomierz Fashion Street zgromadził wokół mody i kultury tłumy turystów i mieszkańców, a także wiele osób ze świata mody i show biznesu, samorządowców, działaczy. Wydarzenie odbywało się pod patronatem dwóch województw: podkarpackiego i świętokrzyskiego, dwóch powiatów: sandomierskiego i tarnobrzeskiego, Czwórmiasta i gmin partnerskich do których należą: Sandomierz, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Nisko, Gorzyce, Baranów Sandomierski.


– Sandomierz Fashion Street to wyjątkowe wydarzenie, bo połączyło wiele różnych instytucji oraz samorządów leżących na granicy dwóch województw w ramach idei Czwórmiasta i partnerstwa lokalnego. To wydarzenie znakomicie pokazuje, że czwórporozumienie miast staje się faktem. Udowodniliśmy wspólnie, że kultura, moda i lokalność to wartości, które mogą burzyć wszelkie bariery, to nasz wielki potencjał i warto na tej bazie budować dalszą współpracę – mówi Renata Knap, zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli.


Modowe święto rozpoczął panel dyskusyjny #Polasowiacku w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Animatorzy kultury, regionaliści, samorządowcy, przedsiębiorcy rozmawiali o dziedzictwie kulturalnym, lokalnych zasobach, ich pielęgnowaniu oraz możliwościach korzystania z ich potencjału.


Główne show w scenerii sandomierskiej starówki poprowadziła popularna modelka i stylistka Joanna Horodyńska. Był to pokaz mody z udziałem dziewięciu polskich projektantów z różnych części Polski: Ewa Zbaraszewska, Kovalowe, Marzena Chełmińska, Agnieszka Piechowska-Dragan, Serafin Andrzejak, S&S, Patrycja Włodarczyk, Edyta Jermacz i Justyna Wesołowska. Były to kolekcje bardzo różnorodne: awangardowe, projekty budzące zachwyt i zaskoczenie, ale także bardziej stonowane, ciekawe ubrania.


W programie wieczoru znalazły się także dwa koncerty: akordeonistki Weroniki Sury oraz wokalistki Daggi – Dagmary Czechury. Widzowie obejrzeli również show taneczne w wykonaniu Julii Gołębiowskiej oraz Weroniki Maruszak. Podczas pokazów zaprezentowane zostały także sylwetki kobiet – aktywnych mieszkanek regionu, artystek, działaczek i społecznic.


Projekt spotkał się z bardzo dobrym odbiorem i przysłużył się zacieśnieniu relacji pomiędzy wyszczególnionymi miastami oraz gminami.


Zdjęcie przedstawia wydarzenie Sandomierz Fashion Street
Zdjęcie przedstawia wydarzenie Sandomierz Fashion Street
Zdjęcie przedstawia wydarzenie Sandomierz Fashion Street
Zdjęcie przedstawia wydarzenie Sandomierz Fashion Street